Oslavujeme 110. výročie Nilfisk


30.5.2016 12:15Nilfisk oslavuje v roku 2016 svoje 110. výročie a v krátkej sérii príbehov vám chceme predstaviť najdôležitejšie udalosti v histórii spoločnosti. Začneme tým, že si pozrieme uvádzanie inovatívnych výrobkov Nilfisk na trh v priebehu čašu:

Výrobky Nilfisk v priebehu 110 rokov
Spoločnosť Nilfisk založil v roku 1906 mladý dánsky inžinier Peder Andersen Fisker. Túžba po znalostiach a ambícia vytvoriť celosvetovú spoločnosť založenú na využití potenciálu technológie viedli Fiskera k založeniu podniku. V roku 1910 Fisker patentuje svoj prvý vysávač, pričom použil meno zlozené z telegramovej adresy spolocnosti a kombinácie mien dvoch majiteľov - Nilfisk. Je to prvý elektricky vysávač v Európe. Nilfisk C1 spôsobuje prevrat v čistení a stáva sa základným kameňom spoločnosti Nilfisk. Väzí „len“ 17,5 kg a môže ho obsluhovať jedna osoba, čo je v danom čaše prelomové.


Vyvoj od najstarších po nové vysávace Nilfisk. Zlava: Nilfisk C1, „tichy Dán“, G70, GM200 a Nilfisk Select.

Vynájdenie elektrického domáceho vysávača uľahčuje život mnohým ľuďom, ktorí predtým museli zametať podlahy, a vysávače Nilfisk sú veľmi žiadané doma a v zahraničí. Fisker si rýchlo uvedomil, že vzhľadom na obmedzený dánsky trh musí rýchlo zorganizovať vývozný marketing, a to sa mu podarí dosiahnuť už v roku 1911. V rovnaký rok ide polovica výroby na vyvoz. V roku 1954 prekročil celkový počet vyrobených vysávačov Nilfisk miliónovú hranicu. Väčšina z nich sa dnes stále používa, čo je presvedčivým dôkazom ich kvality.

V roku 1919 Nilfisk pridáva do svojho portfólia motocykel Nimbus. Spustenie predaja motocyklov je reakciou na ťažké časy pre elektrické spotrebiče počas prvej svetovej vojny, Fisker sa nechce spoliehať len na vysávače. Dizajn motocyklu Nimbus je revolučný, rovnako ako v prípade prvého vysávača.


Výroba motocyklov pomohla spoločnosti v tažkých časoch - v roku 1959 sa však spoločnosť Nilfisk rozhodla sústrediť sa len na výrobu čistiacich zariadení.

Výroba a predaj vysávačov sa, našťastie, zotavili, a v 40. rokoch minulého storočia Nilfisk vyvinula svoj prvý priemyselný vysávač. V 50. rokoch nasledoval prvý podlahový umývací stroj a v 60. rokoch prvý vysávač na mokré a aj suché vysávanie. V 60. rokoch je situácia omnoho lepšia a výroba motocyklov sa ukončí, aby sa spoločnosť mohla sústrediť len na čistiace zariadenia.

Mimo vysávača
V 50. rokoch minulého storočia sa sortiment výrobkov rozšíril o podlahový umývací stroj, prírastok, ktorý dokázal, že Nilfisk je rozhodnutá svojím inovatívnym prístupom opäť ohúriť trh s čistiacimi službami. Stroje sa na začiatku predávali výlučné na vyvoz. Podlahový umývací stroj bol hotový už niekoľko rokov, materiál potrebný na jeho výrobu však bol k dispozícii až teraz.

Podlahový umývací stroj uľahčil profesionálom upratovanie veľkých plôch. A od jeho spustenia viedli poznatky spoločnosti Nilfisk o čistení k novým inováciám, ktoré zvýšili bezpečnosť a produktívnosť čistenia.


Prvý podlahový stroj a mokro-suchy vysávač od Nilfisk boli uvedené na trh s odstupom 10 rokov v roku 1950 a v roku 1960.

V 80. rokoch sa spoločnosť stala súčasťou NKT Group a zohrávali sme aktívnu úlohu pri konsolidácii nášho odvetvia viacerými akvizíciami v nasledujúcich desaťročiach. Skupina Nilfisk sa zväčšovala a zväčšovalo sa aj naše portfólio výrobkov. S mnohými novými členmi skupiny Nilfisk rozšírila svoj sortiment výrobkov, v ktorom teraz nájdete všetky možné stroje na starostlivosť o podlahy, vysávače a vysokotlakové čističe, čo zvyšuje naše zručnosti a know-how pre neustály vývoj výrobkov.

V súčasnosti má Nilfisk jedno z najrozsiahlejších portfólií výrobkov v odvetví vrátane najlepších špecializovaných priemyselných vysávačov svojej triedy, najlepších vysávačov pre alergikov, zariadení na údržbu podláh s oceneniami, umývacích strojov pre spevnené plochy, patentovaných čerpadiel a motorov, inovatívnych vysokotlakových čističov... a mohli by sme pokračovať ďalej.

Pravdepodobne najikonickejší vysávač Nilfisk všetkých dôb, G70, bol spustený v roku 1958.