Sací výkon

 

Pre nás, ako užívateľov vysávačov, naše posúdenie sacieho výkonu je hlavne založené na čistiacom výkone vysávača. Napr. jeho schopnosti vysať prach a špinu v miestnosti. Aký je silný? Ako je efektívny v jednom prechode? Zoberie, alebo vyneché tažšie kusy?

Výkon vysávača sa meria vo wattoch. Niekdy sa sací výkon meria v "airwattoch (vzduchových wattoch)’ – čo je jednotka ktorej úlohou je ukázať rozdiel medzi výkonom motora a sacím výkonom. Preto sa v špecifikácii vysávačov vždy uvádzajú dve čísla (napr. 400/280) – aj keď sa jednotka airwatty priamo nespomína.

Samozrejme, sací výkon sa vyrába motorom vysávača a ak sa porovnávajú modely porovnaním wattov k wattom, všeobecne sa dá povedať, že čím väčší motor, (čím viacej wattov), tým lepší sací výkon. Toto je vo väčšine prípadov pravda, ale nie je to celá pravda. To, na čom záleží je efektívnosť, ciže ako sa využíva výkon motora na sacej hubici.

Efekt sa musí nevyhnutne merať na konci hadice, kde sa výkon – kvôli princípu sacieho motora – mení na prúd vzduchu. Tento prúd vzduchu nesie prach z hubice do prachového vrecka. Preto označenie airwatty: watty sú výkon na vstupe a airwatty výkon na výstupe – čiže, sacia efektívnosť.

Aktívne môžete pomáhať svojmu vysávaču robiť dobrú prácu tým, že udržujete filter čistý, pravidelne meníte prachové vrecká a používate vhodné vrecká odporúčané pre váš vysávač Nilfisk. Upchatý filter a plné vrecko negatívne ovplyvnia sací výkon bez ohľadu na to, aký má vysávač výkon motora.