História

 

Úplne prvý Nilfisk, ktorý bol zároveň prvým elektrickým vysávačom v Európe, vznikol v roku 1910 – vyvinutý a patentovaný Dánskym elektor inžinierom Peter Andersen Fisker-om. Važil 17,5 kg a bol pomerne drahý. Úplne luxusný tovar – a zároveň veľmi žiadaný, keďže celoplošné koberce sa stávali novým trendom štýlového interiérového dizajnu.

Inovatívne myšlienky boli počas turbulentných čias II. svetovej vojny spomalené, ale keď sa život vrátil k normálu, bol po moderných veciach vysoký dopyt. Vlastniť vysávač Nilfisk sa čoskoro stalo symbolom životného štýlu strednej triedy – ako vlastniť auto. Bolo dokonca možné vymeniť starý Nilfisk za zľavu na nový model. Schéma, ktorá sprístupnila vysávače širokým masám. Pužité vysávače boli repasované a predávané ako repasované, čo umožnilo ešte viacej ľuďom vlastniť Nilfisk.

Už celé generácie je v západnej Európe značka Nilfisk synonymom pre vysávače. Od babičky, k matke, k dcére, Nilfisk bol ako ďalší člen rodiny. Veľa domácností vlastnilo Nilfisk a mnoho rokov si udržoval pôvodný dizajn. Aj dnes vyrába Nilfisk model ktorý vyzerá ako ten zo začiatku minulého storočia a v severských krajinách má priam ikonický status. Je to TEN vysávač.

Nilfisk prešiel od 1910 dlhú cestu. Dizajn sa rozvinul a stal sa kompaktným, nenáročným na priestor s  vysoko funkčnými charakteristikami. Hmotnosť sa výrazne znížila, produktová rada Nilfisk sa rozšírila do ďalších oblastí. Stále založený na práci motora, dokáže vyrábať paru, vysať vodu, čistiť vysokým tlakom atď. Nilfisk-Advance je dnes jedným z najväčších výrobcov profesionálnej čistiacej techniky.

 

                

     Model C5 (1912)                           Zamestnanci (1908)                       "Silent Dane" (1932)